2024. május 15., szerda

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#1106
A piacon lehetett kapni a nyár derekán narancssárga színû paradicsomokat. Azok tényleg nagyon finomak voltak, epéseknek is ajánlotta az eladó. Pár éve a kertünkben is volt pár tõ citromsárga koktélparadicsom, nagyon finom volt és nem volt savas.
#1105
Nálunk az elmúlt években a sok esõ miatt mindig elkapta a paradicsiomokat valamilyen rothadásos betegség, így szeptemberre el is vitte a töveket. Idén mindössze 2 db paradicsomot kellett kidobnom eddig, amikbe hernyó költözött.
Minden évben korai paradicsomot is szoktunk ültetni, amik augusztusig teremnek, aztán elpusztulnak. Idén is ez volt 2 tõ kivételével. Letermettt az összes és ez a kettõ is haldoklott, aztán mostanra ismét hajtani kezdtek és virágba borultak.nevetMost ismét olyan szépek, mint május végén. Ha bejön a hûvösebb idõ, ezek már nem tudják kinevelni a paradicsomot, így mivel kisebb tövek, lehet megpróbálom beszedni õket nagyobb földlabdában, hátha túlélik.
#1104
Spacestar.Tavaly nagyobbra sikerültek, most elõbb le kellett szedni a hernyók miatt,már 3 fajta szerrel próbálkoztunk de egyik sem volt hatásos.
#1103
Álomszépek nevet Ez milyen fajta?
#1102
"Még mindig teremnek a paradicsomok" - szép is lenne, ha már nem teremnének... , tavaly novemberi kép a kertbõl nevet Link
#1101
Idei elsõ szedés. kacsint
Link
Link
Link
#1100
Ok! Gyönyörûek. Ha van,ill.veszek parit,elteszem az uzsonnás táskámba, és délelõtt megeszem a meló helyen.Tutti jó a gyomor-idegre,ellazítja a gyomorégést,és a éhség-érzetet.Most szinte ösze folynak az évszakok, de télen is,ha van a zöldségesnél,pár szemet veszek. Vitaminbomba! nevet
#1099
Az igen,szép példányok! kacsint
Reggelihez mindig eszek paradicsomot egy átlagos méretbõl kb 2 db-ot,de ebbõl egy fél is sok lenne. kacsint vidám
#1098
Igazad van, íme a 2 évvel ezelõtti 50 dekás példányok, ezekhez képest a mostani rekorder 40 - 50 %-al nagyobb. Link
#1097
Nagyon szép példány.Bár azért ha ilyet fényképezünk közelrõl,jó lenne egy viszonyítás hozzá, mondjuk egy gyufás doboz.Ismerem a Momertes mérleget, akkor ez olyan 12-15 cm.átmérõjû, a súlya is tekintélyes. laza
#1096
Itt is rengeteg volt,a legnagyobb Link Nagyon finom a reggeli szendvics mellé a frissen szedett paradicsom, paprika és uborka, bár az utóbbi már a végét járja.
#1095
Még mindig teremnek a paradicsomok a kertben, Link köztük még mindig ekkorák Link
Amióta termelünk a kis kertünkben(25 év), ennyi paradicsom még nem volt. 5 ládával befõztünk, de már megint van 3-mal. Életemben nem ettem ennyi paradicsomot egy nyáron sem, mint idén! nyelvnyujtas
A legnagyobb egy 37,5 dkg-mos volt.
#1094
Hello!

Már a harmadik éve teremnek termések a kaktuszaimon, de még csak most szántam rá magamat a leszedésükre és megízlelésükre. Egy topiktárs mondta, hogy kóstoljam már végre meg. Kint Mexikóban nagy hagyománya van ennek. Ott piacokon vannak ilyen standok. De talán a Földközi-tengerpart vidékein is sokfelé kapni. A trópusiaknak jóval nagyobbak azért a termései, de a télállók közül is van 1-2 figyelemreméltó fajta. Fõleg a phaeacantha családból. Szerencsére a legízletesebb fajtából van a legtöbb. Link Ebbõl ma kb. 10 db-ot szedtem le, de még van vagy 50-en rajta. Próbálok még párat azért a kaktuszokon is hagyni, mert kiváncsi vagyok, ill. gondolom, hogy a tél felé közeledve még édesebb ízûek lesznek vagy lehetnek.nevet

Miso: Kaktusz kiállítás-és vásárokon próbálkozz. Egyébként köszi a linket, ezt még nem is olvastam.
#1093
Utánaolvastam a kaktuszodnak. (Télálló fügekaktusz == Opuntia spp.) Link
Honnan lehet ilyen kaktuszokat beszerezni, mivel a cikk azt írja télálló és nem kell bevinni teleltetni és ehetõ a termése.
Remélem nem hagysz télire csemegét a madaraknak nevet
#1092
Leesik a szõrös állam! Még ilyet nem láttam,azt hittem hogy csak ritka szép virágai vannak a kaktusznak. vidám laza
#1091
Sziasztok!

Ma tartottam életem elsõ kaktusztermés szüretét. A termések az utóbbi idõben sokat pirultak, értek. 4 opuntia fajtából szedtem termést, illetve kóstoltam meg. Mézédesek. nevet Nemhiába írja a könyvem is, hogy a madarak egyik kedvenc téli gyemegéje.
Link
Link
Link
Link
Link
Link
#1090
Köszönöm a választ! Ezek szerint már megcsináltam a munka nagyobbik részét, már csak a permetezés van hátra.
Ezek a képek ma készültek virágzik, érik az eprem...

Link
Link
Link
#1089
Most a letermett ágakat kell figyelni, esetleg behasadt,letört, sûrûn növõ vesszõket lehet lemetszeni,fûrészelni.Az ötforintosnál nagyobb vágásokat már most érdemes lefesteni fabalzsammal,vagy rézgálicos,meszes oldattal ecsetelni.A törzsön az elhalt,száradt háncsot lekaparni.Okt.vége,nov.elején,ha az idõ engedi, egy lemosó-fertõtlenítõ permet védõpaplant húz a telelésre, a rügyek is jobban záródnak. vidám
A lehullott levelet zsákba gyûjtve egy szabad szélvédett helyen elégetni, vagy gödröt ásva elföldelni.Ha van komposzt,(össze gyûlt levél,gally azt a fa ág csurgója köré beforgatni kis mûtrágyával,P-K foszfor-kálium-lassan bomló) laza

#1088
A növényt remélem azért nem ettétek meg laza
#1087
Hamarabb elfogyott, minthogy lekattinthattam volna. Majd holnap... nevet
#1086
Kezd már érni itt Észak-Szabolcsban is most néztem ahogy jöttem hazafelé autóval, már kezdenek érni, nyilván ezeket is visszavágják azért csak az elsõ termés, amúgy lenne szerintem 2 termés itt is.
#1085
Fénykép? laza
#1084
Azt szeretném kérdezni a hozzáértõktõl, hogy a fáimmal(szilva/barack, cseresznye, alma)milyen õszi teendõim vannak. Köszi!
#1083
Az elsõ fügék a saját fámról...
Nagyon finomak voltak!
#1082
Tejóisten!

Egy neves, országos, havonta megjelenõ szõlészeti és gyümölcstermesztési szaklapban olvastam Link
Ekkora állatságot.
Elõször is hol van tóparton vagy folyóparton szõlõ?
Másodszor pl. a Balaton vagy a Tisza vizérõl visszaverõdõ fény a víztõl 5-10-15 vagy több km-re hogyazistenbe hat a szõlõre, fõleg, ha a vízparti fák kitakarják a víztükröt?
Ez abból jöhetett egyébként, hogy születtek ilyen állatságok is:
"A badacsonyi bor valóságos legenda. A kiváló minõség oka a hegy oldalának elmállott vulkáni kõzeteket tartalmazó talaja, a védett déli lejtõ mediterrán jellegû klímája és a Balatonról visszaverõdõ, úgynevezett másodlagos sugárzás."
"A klíma itt is szubmediterrán, a fürtöket a Balatonról visszaverõdõ fény is érleli"

Ugyanilyet olvastam a Tokaji borvidékrõl is, ahova meg a Tisza veri vissza a fényt. Egy 40-60 méter széles vízdarab sugárzás és fényvisszaverõdése hogyazistenbe befolyásolhatja a szõlõ minõségét?
Hogy senki nem gondol bele abba, hogy ez hülyeség?
Egyszer hallottam egy balatoni borászt a Tv-ben, hogy mesélte, hogy sokkal alacsonyabb a középhõmérséklet a Balaton körüli dombokról lejöve, mert oda nem verõdik vissza a Balaton vizének fénye, a dombokra pedig igen, meg azért fagy jobban a Balaton körüli völgyekben ! !
áááááááááááááá
Elképesztõ!
És vannak, akik ezt el is hiszik, és beleírják minden ilyen borvidékrõl szóló leírásba.
#1081
Északról házak határolják. Egy forgalmas út mentén vannak.
#1080
Bizony, a vagdosással a termés nagy része elúszik.
A polgármesteri hivatalban vagy a városházában biztosan tudják, ki adja ki a parancsot a kaszabolásra, kérdezz rá, és meséld el nekik, hogy nem szabad vagdosni, mert azzal levágják az elsõtermést, ráadásul sose fognak megnõni.
Milyen fekvésben vannak amúgy?
#1079
Igen, ezek azok.
Szerintem minden évben lefagynak, de le is vágják. Ettõl függetlenül mindig teremnek, bár lehet hogy a termések egy nagy része nem érik be sose. Mivel vannak egész picik is.
#1078
Nagyon szépek, ez a védett fügesor?
A hagyományos magyar fajta, a sokak által ujjas óriásnak nevezett fajta, az egyik legfagyérzékenyebb. Ez meg is látszik, mert ezek vagy lefagyás vagy levágás utáni sarjak.
Egyébként nagyon finom a gyümölcse.
Elsõ termést nem láttál rajta a nyáron? Jó nagyok az elsõtermések.
#1077
Terebélyes fügebokrok a városban Link 9 van belõlük. Szép karéjos leveleik vannak Link Érett gyümölcsök: Link Ínyenceknek: Link nevet
#1076
Jó lesz majd a hideg téli napokon besuhintani vele, én ma az ágakat kosztottam, jó néhány talicskánnyi gyújtóst hordtam fel a ketbõl, de még kitart a héten, még szerencse hogy letakartam a fát, mert utána jött a zuhé, nem hiányzott, fõleg hogy ma még permetezni kellet a szemét liszteskék ellen.
#1075
Akkor Te sem unatkoztál.
Sajnos csak öt óra körül jutottam ki a kertbe, így nem fejeztem be a korona eltakarítását, ám már egy nekifutásra való maradt csak, azt holnap délutános mûszakom elõtt megcsinálom.
Alakulnak a kupacok, egy fáról nem rossz és még bõvül: Link és Link
#1074
Ma én is ezt csináltam, elszáradt a cseresznyefánk, nem nagy kár érte mert apró szemû volt van nagy szemû is, már terem + még ahol sûrû volt már, vágtam ki fenyõket és a nagyobb fenyõk alsó ágait lefûrészeltem, lesz vagy 10 mázsa fa és a gallyak is jók lesznek gyújtósnak, felhasználjuk mind egy cseppig. hideg
#1073
Többre számítok, 3-4mázsára, he-he!
Aztán még vár egy nagy, aprításra váró, vegyes fahalom, az kb. 5-10mázsa, a már meglévõvel együtt 15-20mázsa közötti vár eltüzelésre, néhány hideg, téli nappalon sok gázt spórolunk majd meg vele.
Végül holnap fejezem be, az ágvágó olló cserére szorul, holnap délelõtt veszek újat azzal esek neki.
Így délután a sövényvágást ejtettem meg, utána egy hangulatos szalonnasütést a családdal.
#1072
Na, lesz vagy 2 mázsa tûzifa. kacsint vidám
Nálunk egy diófa vár hasonló sorsra október közepe felé. nevet
#1071
A hatalmas korona szétdarabolása félig elvégezve, jövök néhány képpel:

A szegény fa csonkja: Link
A megmaradt, munkára váró ágak egy csoportja: Link
A szétdarabolt, láncfûrészre vágó nagyobb ágak: Link
A tûzifának elõkészített kisebb ágak egy csoportja: Link

Bejöttem pihenni, és egyéb dolgokat csinálni, ebéd után folytatom.
#1070
Nagyon szép képeket láttam elõzõ linkeken.Megérte,le a kalappal, és jól tárolod. nevet
#1069
Ez a fajtától függ hogy mennyit terem,pl. a Cleopatra sikerült a legjobban, szedéskor 1m-en megtelt egy nagy vödörrel,a Kondor vagy Aladin bõtermõ de tavasszal nem kapta meg a megfelelõ csapadékot,már eleve elõször azért kellet lelocsolni hogy egyáltalán kikeljen,+ 6 öntözésbõl 2-3 nem sikerül rendesen a szél miatt, valahol állt a víz máshol meg száraz maradt a föld.
A júniusi esõ még valamit segített, de már késõn érkezett,azért így is elfogadható az idei termés.
kacsint
#1068
Nem szándékozok oda ültetni, így a gyökérkivételt is elhalasztom.
#1067
Nem próbáltam, de szerintem lehetne egy -gyökér kiszedés után- az egész csurgó körátmérõt számítva átforgatni a talajt rézgálicos-mûtrágyás granulátumos meghintéssel kezelni. nyelvnyujtas Aztán tavasszal tenni bele esetleg rezistens barackot,meggyet,csercsit,netán fügét... laza
#1066
Sajnálom a barackfát, nálam is (régebben) egyik évrõl a másikra lehervadtak a levelek,nyár derekán. szomoru
De nem baj, a helyére ültess õszre mást,esetleg ne csonthéjast,vagy hagyd pihenni a talajt.
#1065
A területhez képest elképzelem a szedés idõtartamát.
Remélem jó minõségû lett, nem lett túl-öntözve. Ahogy a nyarat láttam nem volt iszapolós az ültetvény.. nevet
Miért csak "közepes"-re minõsíted? Megadtad idõben a locsolást,optimális adagban.A közepes súly-hozam pedig maxi minõséget fog szerintem jelenteni. nevet
A többi..K-poszta, karalábé úgyszintén. laza
#1064
A tartási körülményektõl függ:
Nyáron 25 °C körüli meleget, sok fényt , tápanyagot és vizet kíván, télen, amikor nincs sok fény, hûvösebbet (~15 °C) és szárazabbat. Mellette minden évben "kéri" a nagyobb cserepet...dézsát.
Ha mindezt megkapja, 2 méterig meg sem áll, leveleinek hossza is meghaladja az egy métert. Kertbe kitéve, nyaraltatva még ennél is nagyobb (és szebb) lehet.
Kis cserépbe szorítva évekig meg lehet tartani szobai méretben is, de így kevésbé látványos. Az én 8 éves példányom közepes dézsában, nyáron a kertben tartva, télen szobában, most kb. 1-1 m magas és széles, éppen virágzik. Link
#1063
Köszi a választ!
Úgy mégis mekkorára képes megnõni egy lakásban?
Télre a lépcsõházba tudom kihelyezni.
#1062
Ugyan nem nekem szólt a kérdés, mégis bátorkodnék válaszolni:
Szinte minden nagyobb dísznövénykertészetben, árudában lehet kapni, néha kisebb virágüzletekben is, illetve a hipermarketek egyike másika is tart. Az egyik barkácsüzletben , aminek a neve B-vel kezdõdik és aumax-ra végzõdik, kacsint szinte állandóan vannak kis-közepes példányok, de elég drágák.
Jó tanácsként:
1., csak akkor szabad belevágni, ha tágas a lakás, van hol teleltetni
2., ha van kert, akkor sokkal jobb választás a télálló faj (Japán banán - Musa basjoo)
3., minél kisebb példányt érdemes megvenni, mert úgy is gyorsan nõ, veszettül szapora, a nagyobbak meg aránytalanul drágák mindehhez képest (persze a kicsi se olcsó sajnos, ezért én pl. kunyeráltam magamnak egyet annak idején)
#1061
Nekünk 2,5órát, he-he!
Itt is jó közepes lett, he-he!
#1060
Végeztünk a krumpliszedéssel,2 és fél hónapig tartott a kiszedés,egy jó közepes termés lett az idei. kacsint
#1059
Rászántam végre magam, ki van vágva a kertünk legnagyobb fája, a gombás fertõzés által tönkrevert 15éves kajszibarackfa, nagyon fájt érte a szívem.
Imádom a fáinkat, a monília által majd megölt meggyet sikerült tavaly megmenteni, nagyon örültem neki, hogy sikerült és örvendtem az idei megerõsödésének, napról-napra figyeltem és óvtam.
A barack nem sikerült, nagyon fáj.
Hatalmas fatömeg hever szanaszét, pénteken fogom terveim szerint összevágni, elõtte csinálok majd képeket.
#1058
Link
Link
#1057
Mindenkinek ajánlom figyelmébe (a gyümölcsfesztivál mellett) Link

Utolsó észlelés

2024-05-15 20:33:19

Csesznek

16.0 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

121342

Hírek, események

Miért nem láttam (még soha) a sarki fényt?

Időjárás-változás | 2024-05-13 08:01

pic
Pár infó az idei év eddigi egyik legizgalmasabb eseményével kapcsolatban.